Çekmeköy: 0216 640 0069

İdeal Kilo İçin Altı Altın Kural

 

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Günümüzde bir çoğumuzun sorunu olan fazla kilolar ile savaşmada mucize yöntemler aramaktansa dengeli beslenme ve düzenli antrenman yapmayı yaşam şekli haline getirebilsek tüm sorun ortadan kalkacak aslında.

İnternetin kullanım kolaylığı ve her türlü bilgiye (doğru ya da yanlış)  ulaşmadaki kolaylık zaman zaman bizleri yanlış yönlendirebiliyor. Bu nedenle mucize formüller, etkisinin ne olacağını bilmediğimiz tarifler yerine diyetisyenlerimizden, spor eğitmenlerimizden bilgi almamız çok daha doğru olacaktır.

Biz salonumuz bünyesinde çalışan diyetisyenimiz Esra Hanım ve antrenörlerimizden Fatih Hoca’nın tavsiyelerini derleyip sizler için bilgilendirici tavsiye içerikli bir yazı hazırladık.

Zayıflamanın Altın Kuralları

1.Kalori kısıtlaması yapmayın

Almamız gereken enerjinin altında yemek öncelikle hormonsal dengesizliği beraberinde getirir. Hormonlarımızın düzenli çalışabilmesi için öncelikle dengeli ve yeterli beslenmek gerekir.

Kalori kısıtlamak metabolizma hızımızı düşürerek yağ yıkımını yavaşlatır. Bu ileride az yiyerek hatta aynı şekilde beslenerek bile kilo alımına özellikle istenmeyen yağ kazanımına davetiye çıkarmaktadır.

Kalori kısıtlaması aynı zamanda yetersiz ve dengesiz beslenmenin de yolunu açmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenmek insan metabolizmasının mikroplara karşı direncini azaltır. Hasta olma süreci kolaylaşır ve iyileşme süresi uzar. İş hayatında güçsüzlük, adaptasyon zorluğu, faaliyetlerinde kısıtlamalar ve yaratıcılık gücünde azalma gibi olumsuz etkiler gözlemlenir.

Düşük kalorili diyetler kas hacmini azaltarak metabolizmayı yavaşlatarak olumsuz etkide bulunur.

Özellikle  spor yapanlar için kas kaybı hiç istenmeyen bir olaydır. Bu nedenlerle kalori kısıtlaması yapmamak, en doğru şekilde kilo vermek ve yağ yakmak için bir diyetisyene görünmek gerekmektedir.

2.Duygusal açlık ile başa çıkabiliriz

Duygusal açlık, mide hacminiz dolu olmasına rağmen üzüntü, öfke, stres, can sıkıntısı, yalnızlık gibi sebeplerden dolayı yapay bir açlık hissetme ve aşırı yemek yeme durumudur. Kilo problemlerinin esas nedenlerinden biridir ve mutlaka tespit edilmelidir.

Tok olduğumuz halde, ağız alışkanlığımızdan vazgeçememe durumudur. Böyle durumlarda yani tok olduğumuz halde bir şeyler yeme hissi oluştuğunda o ortamdan uzaklaşarak başka aktiviteler bulmak yardımcı olabilir. Ulaşabileceğimiz yerlerde yüksek kalorili besinler bulundurmamakta önemli bir faktördür. Bu konu ile ilgili sonraki yazılarımda çok daha detaylı paylaşımlarda bulunacağım.

 

3.Stressiz bir yaşam

Stres durumlarında vücudumuzda kortizol hormon seviyesinde bir yükseliş gözlemlenir. Bunun sonucunda göbek seviyesinde yağ birikimi artar. Aynı zamanda stres durumunda kaçamak yapmak ve daha kalorili besinlere yönelme durumu gözlenmektedir. Stresten kurtulmanın en yöntemi bol bol gülümsemekten geçmektedir.

 4.İyi uyku

Az uyku halinde daha önceki yazılarımda yer verdiğim açlık hormonu ghrelin yükseliş söz konusudur. Aynı zamanda tokluk hormonu olan leptin(peptid yy) az salgılanır. Bunun sonucu olarak daha fazla besin tüketmek ihtiyacı duyarız. Bu nedenlerle kilo artısı gözlemlenir. Yapılan araştırmalarda 7-8.5 saat aralığı normal olarak kabul edilir.

İYİ UYKU İÇİN

  • Önceden hazırlık yaparak kendimizi uyumaya alıştırmalıyız
  • Duş alarak uykuya geçiş sürecimizi kısaltabiliriz
  • Bitki çayları rahat bir uyku hali için katkıda bulunur(melisa çayı)
  • Karanlıkta uyumaya çalışın. Işıkların sadece karanlıkta salgılanan melatonin hormonuna olumsuz etkisi vardır. Gece lambası kullanılması zorunluysa zayıf mavi gece ışığı tercih edilmelidir.
  • İdeal uyuma sıcaklığı 20 derecedir.
  • Kafein uyku düzeninizi bozabilir. Bu yüzden akşam saatleri almamak gerekir.

5.Doğru nefes

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çoğu insan ciğer kapasitesinin 5te 1’ini kullanmaktadır. Nefes olmazsa besinler ulaşması gereken yerlere ulaşamazlar. Bu özellikle antrenman ile kas hacmini geliştirmeyi olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda doğru nefes alıp vermekle diyafram kasını kullanarak karın bölgesinde ki tüm organlara masaj yaparak sinir ve stresten uzaklaştırır. Aynı zamanda sindirim sistemimize katkıda bulunarak kilo kaybına yardımcı olur.

6.Düzenli egzersiz

Düzenli egzersizin hayatımıza sayısız olumlu etkisi bulunmaktadır. Zayıflama ile ilgili en temel görevi ekstra bir enerji sağlayarak daha fazla kalori harcamamıza yardımcı olmasıdır. Egzersizin zayıflama ile ilişkisini önceki yazımda daha detaylı şekilde anlatmıştım. Tekrardan bir göz atmanız sizin için faydalı olacaktır. Hayatımıza ne kadar çok spor katarsanız hedeflerinize ulaşmanız o kadar kolaylaşır.

Related Posts