Çekmeköy: 0216 640 0069

Kilo Kontrolü

Kilo Kontrolünde Esas Noktalar

Merhaba, bugün sizlere kilo kontrolünde neden tartı odaklı davranmamamız gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Özellikle spor yapan kişilerde vücut ölçülerinde azalma olsa bile tartıdaki sayı değişmediği için veya tahmin ettiği kadar fazla olmadığı için motivasyon kaybı yaşanabiliyor. Kişi bu durumda spora ara verebiliyor veya zaten hedeflediğim kiloya gelemiyorum diyip süreci sonlandırabiliyor. Oysa burada dikkat etmemiz gereken şey yağ/kas/su oranımız. 

Diyelim ki şok bir diyete başladınız ve yağ su kas fark etmeksizin kayıp sağlıyorsunuz. Kısa vadede bu durum sizi mutlu edebilir fakat kas kütlesinde meydana gelen kayıplar aslında metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olacaktır. Diğer yandan kas kütlenizi arttırıp yağ kütlenizi azalttığınız zaman metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlayacak ve uzun vadede daha kolay kilo vermeye başlayacaksınız. Bu sebeple tartıdaki sayıya odaklanmak yerine yağ oranınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. https://www.gogym.com.tr/aktiviteler/profesyonel-vucut-analizi

Peki, yağ oranınızı takip edemiyorsanız ne yapmalısınız? O zaman da devreye beden ölçüleri giriyor. Öncelikle doğru ölçüm nasıl yapılmalı bundan bahsedelim. Bel çevrenizi ölçerken belin en dar olduğu kısım olan kaburga kafesinin en alt noktasının tam altından ölçmeniz gerekmektedir. Kadınlarda bel ölçüsünün 80cm, erkeklerde ise 94 cm’in üstünde olması risk faktörü olarak değerlendirilmektedir. Bel ölçüsü kadınlarda 88cm, erkeklerde ise 102cm’in üstüne çıktığında ise yüksek riskli gruba dâhil olunmaktadır.

Bunun yanı sıra bel/kalça oranının erkeklerde 0.95, kadınlarda ise 0.86’dan büyük olması sağlık sorunları ile ilişkilendirilmektedir. İhtiyacınız olan tek şey bir mezura. Sizin de ölçüleriniz normal sınırlar içinde değilse bir uzmana danışmakta fayda var. 

Kilosal olarak hedefinize ulaşmak tabi ki önemli ama unutmayın ki bu süreçte asıl önemli olan nokta sağlığınızı koruyarak hedefinize ulaşabilmeniz. Sağlık ise sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil aynı zamanda bedenen, ruhen ve sosyal yönden de tam bir iyi olma halidir. Çoğu zaman yalnızca bedensel sağlığımıza önem versek de aslında geri kalan kısımlar da bizim için oldukça önemli. Siz de ruhsal sağlığınıza iyi geleceğini düşündüğünüz aktivitelerle destekleyerek bu süreci daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Tartıdaki birkaç rakam için asıl önemli olan noktaları kaçırmaya gerek yok. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Esra Akbulat