Çekmeköy: 0216 640 0069

ÇOCUK CİMNASTİĞİ

Çocuklarda Temel Spor Eğitimi

Bir bina yaptığımızı farz edelim, şüphesiz en önemli noktalardan birisi binanın temelinin sağlam olmasıdır.

Çocuklarda da temel eğitim çok önemlidir.

Çocuklarımızın temellerinin sağlam olması; önce güvenilir bir eğitim kurumu, güvenilir bir eğitmen ve sonrasında doğru bir programla mümkündür.

Kısacası temel spor eğitimi denilince ;

Motorik özelliklerimiz yani; kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik, çabukluk, koordinasyon dediğimiz insani özelliklerimiz devreye girer.

Çocuklarımızın branşlaşma dan önce ilk olarak motorik özelliklerini spora uygun hale getirmeleri gerekir. Zaten işini bilen doğru bir eğitmen öncelikle bu özellikleri çalıştırmaya yönelik program oluşturacaktır. Bu işin püf noktalarından biri ise çocuklarınızın eğlenerek bu özelliklerini geliştirmektir. Tabi ki bu da çocukların vazgeçilmezi yaş grubuna uygun oyunlar eşliğinde olur.

Çocuklara eğitsel oyunlar o kadar cazip gelir ki zorlansalar dahi içgüdüsel olarak kazanma ve eğlenme odaklı oldukları için gelişimleri desteklenmiş olur.

Son onbeş yıl içinde, birçok araştırma çocuklarda egzersiz etkileri üzerine yapılmıştır. Çocukların egzersize verdiği yanıtlar yetişkinlerin verdiği tepkilerle hemen hemen aynıdır. Az bir teşvikle, sağlıklı olan birçok  çocuk fiziksel aktivite için istekli olmaktadır. Çocuklar genelde tamamen aktif olmasına rağmen, çoğu kısa çıkışlı, yüksek enerjili egzersizleri içeren aktivite programlarına katılmayı seçerler. Çocukları özellikle büyük kas gruplarını kullanmaya dayalı aktivitelere katılmaları için teşvik edin. Örneğin çocuk jimnastiği, yüzme gibi.

Yoğunluğu ve egzersiz faaliyetlerinin süresi çocuğun olgunluğuna, tıbbi durumuna ve daha önceki egzersiz deneyimine göre ayarlanmalıdır.

Yaşı kaç olursa olsun egzersizin yoğunluğu düşük başlamalı ve yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Çocuklar gün boyunca çeşitli aktiviteler içerisinde olacağından çocuk jimnastiği için özel bir zaman ayrılmalıdır.

Jimnastik seanslarının süresi, çocukların yaşına, daha önceki egzersiz deneyimine ve egzersiz seansının yoğunluğuna göre belirlenmelidir.

Aralıksız yapılan egzersiz sürelerinde çocuklardan bir tepki almak genellikle oldukça zordur, bundan dolayı seans sürelerinin yaratıcı planlanması gerekmektedir.

Kısacası çocuklarda temel spor eğitimi vazgeçilmez bir unsurdur.

Sizler de çocuklarınızın spor aktivitelerini bu yönde çalışmalar yapan kurumlardan yana tercih ederseniz emin olun çocuğunuz sporu sevecek ve daha uzun soluklu programlarda bile vazgeçmeyecektir.

Çocuklarınızın bu deneyimi yaşamaları için Go Gymnastic te ücretsiz demo dersine davetlisiniz.